Záchranářský výcvik
Fotografie naší Bonnie v časopise Svět psů 03/2014 v zajímavém článku o výcviku záchranářských psů.
(Autor článku: PhDr. K. Jančaříková)
Jak jsme se k záchranářské kynologii dostali?
Už od štěněcího věku nás Bonnie překvapovala velikou chutí a rychlostí hledat svoje ztracené páníčky. Nejdříve jsme se jen tak náhodou ztráceli na procházkách a naše fenka měla vždy obrovskou radost, když svého ztraceného člověka našla. Radost z nalezení projevovala nadšeným štěkáním,což se později ukázalo jako výborný návyk při skutečném označování osob, který nebylo nutné nijak trénovat.
Postupně se dvounozí členové její smečky schovávali na delší vzdálenosti a do uzavřených úkrytů a Bonnie se musela stále více spoléhat na svůj nos a pracovat s jejich stopou. Abychom podpořili zájem o hledání, při nalezení člověka byla Bonnie vždy patřičně odměněna něčím mimořádným, játrová paštička byla a doteď je odměnou číslo jedna. Tuto zábavu při procházkách jsme stále nepovažovali za nějaký výcvik nebo průpravu pro záchranářské práce. Fenka byla velmi akční, a tak bylo zábavné jí zaměstnat nejen svaly, ale i hlavu.
V období divoké psí puberty jsme si zkusili opravdový záchranářský trénink, a to v Brněnci u Svitav s partou zkušených záchranářů. Tehdy jsme trénovali vyhledání v rozsáhlých sutinách bývalé továrny. Bonnie byla a doteď je z těchto tréninků velmi nadšená, miluje hledání osob v různých úkrytech.Tehdy jsem měla jasno, že se svoji fenkou se začnu věnovat naplno této aktivitě, která má opravdový smysl a může se uplatnit v praxi, třeba jen při hledání ztraceného člena rodiny.
Začala jsem trénovat se zkušenými kynology-záchranáři, kteří mě při výcviku posunovali vždy o krok dál a já zjistila, že moje psí slečna je pro tuto disciplínu velmi nadaná, ostatně jako mnoho ausíků záchranářů, které jsem měla možnost poznat a vidět při práci.
Pravidelně jsem se účastnila záchranářských tréninků záchranné brigády kraje Vysočina, kde jsem získávala cenné rady a zkušenosti při pátrání po ztracených osobách.
Pes záchranář musí umět nejenom hledat osoby, ale musí být především spolehlivě ovladatelný svým psovodem a umět spoustu dovedností, které jsou průpravou pro náročnou práci v terénu.
Pes a psovod se vlastně učí celý svůj život a výcvik psa záchranáře není nikdy ukončený. Co vlastně člověk se svým pejskem zvládl si může potvrdit složením záchranářských zkoušek podle Národního zkušebního řádu a Mezinárodního zkušebního řádu IRO.
Práce záchranářských psů se dělí do několika skupin, podle terénu a způsobu vyhledávání osob:
-
záchranné stopování
-
plošné vyhledávání
-
vyhledávání v sutinách
-
vodní záchranářské práce
-
vyhledávání v lavinách
-
mantrailing-hledání jedné osoby podle jejího individuálního pachu
S Bonnie jsem si "přičuchla" ke všem druhům záchranářských prací. Sutinové vyhledávání nás oslovilo nejvíce. Ve všech druzích vyhledávání je nutné pravidelně trénovat na různorodých terénech, aby pes získával zkušenosti a člověk se pak mohl spolehnout na jeho schopnosti, které vedou k úspěšnému nalezení ztracených, zavalených či jinak pohřešovaných osob. Každý, kdo se chce se svým chlupatým parťákem věnovat záchranářskému výcviku si časem získá pohled na jednotlivé druhy vyhledávání /pokud se samozřejmě aktivně účastní těchto tréninků/ a sám si pak zhodnotí možnosti svého psa a také svoje, protože záchranářský výcvik je jedním z časově a finančně nejnáročnějších.
Naše úsilí jsme završili zatím složením zkoušek:
ZZZ zkouška záchranářské způsobilosti podle Národního zkušebního řádu
IRO RH-T E v sutinovém vyhledávání, podle Mezinárodního zkušebního řádu pro záchranné psy
IRO RH-L A v lavinovém vyhledávání, podle Mezinárodního zkušebního řádu pro záchranné psy
IRO RH-FLE v plošném vyhledávání, podle Mezinárodního zkušebního řádu pro záchranné psy
Nyní pokračuji v přípravě svého psa pro další stupně zkoušek. Záchranařina nás zkrátka baví a každý trénink na sutině s partou prima lidiček nás neskutečně nabíjí energií a chutí do další práce.
.